راهنمای عملی نگارش و اجرای برنامه مدرسه

معرفی کتاب

 نویسندگان کتاب، این نسخه را «ویرایش نخست» ‌نامیده‌اند و درصددند با همکاری و مشارکت فکری مدیران مشتاق و تیم‌های مدیریتی همراه آنان و با بهره‌مندی از تجربه‌های زیستۀ دست‌اندرکاران رهبری  آموزشی در مدارس، ویرایش‌های بعدی را به مرور تکامل‌یافته‌تر کنند.

 

متن اصلی کتاب در هشت فصل تدوین شده است. ضمن این که تقریباً در حاشیۀ قریب به اتفاق صفحات و جدای از متن اصلی، شاهد حواشی گوناگونی خواهید بود که در قالب‌های گوناگون، شما را بیشتر با متن درگیر و مرتبط می‌کنند. این حواشی، از مزیت‌های نسبی کتاب‌اند که در دیگر کتاب‌های انتشار یافته از سوی مرکز مدارس یادگیرندۀ مرآت هم شاهد آن‌ها هستیم.

 

برای آگاهی از شمای کلی کتاب، نقشۀ مفهومی مطالب مندرج در فصول ۸ گانه در صفحات آغازین کتاب درج شده است. مشاهدۀ این نقشۀ مفهومی، در یک چارچوب گشتالتی، به مخاطبان یادآور می‌شود که کتاب، در مجموع چه می‌خواهد و راه رسیدن به این فهم را چگونه انتخاب کرده است.

دکتر مرتضی مجدفر

درباره مؤلف

متولد ۱۳۴۲، تبریز.
تحصیلات

 • دانش‌آموخته دورۀ تربیت معلم در سطح کاردانی،
 • مهندسی صنایع در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد و
 • دکترای مدیریت آموزشی.

سوابق حرفه‌ای

 • مدیرتولید و سر‌ویراستار علمی انتشارات پیشگامان پژوهش‌مدار.
 • عضو انجمن مدیریت آموزشی ایران، عضو پیوسته انجمن ترویج علم ایران، عضو هیئت مدیره انجمن ادبی- هنری صابر و عضو هیئت امنای انجمن ادبی ساهر.
 • شاغل در آموزش‌و‌پرورش از ۱۳۶۰ تاکنون در سمت‌های گوناگون (معلمی، معاونت مدرسه، مدیر امور آموزشی در رده‌های گوناگون، مسئول پژوهشی، مدرس مرکز آموزش عالی فرهنگیان، مدرس کارگاه‌های آموزشی و جز آن‌ها).
 • مدیرتولید و سر‌ویراستار علمی انتشارات پیشگامان پژوهش‌مدار.
 • عضو انجمن مدیریت آموزشی ایران، عضو پیوسته انجمن ترویج علم ایران، عضو هیئت مدیره انجمن ادبی- هنری صابر و عضو هیئت امنای انجمن ادبی ساهر.
 • شاغل در آموزش‌و‌پرورش از ۱۳۶۰ تاکنون در سمت‌های گوناگون (معلمی، معاونت مدرسه، مدیر امور آموزشی در رده‌های گوناگون، مسئول پژوهشی، مدرس مرکز آموزش عالی فرهنگیان، مدرس کارگاه‌های آموزشی و جز آن‌ها).
 • اشتغال در مجموعه مجلات رشد وابسته به وزارت آموزش‌و‌پرورش از مهر ۱۳۸۰ تا فروردین ۱۳۹۲٫
 • مسئول مرکز مطالعه و یادگیری دانشگاه تربیت معلم و برگزاری کارگاه‌های آموزشی و تدریس در این دانشگاه (۱۳۷۸ تا ۱۳۸۱).
 • عضویت در شوراهای تخصصی و معتبر وزارت آموزش‌و‌پرورش، دانشگاه تربیت معلم، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و جز آن‌ها.
 • برگزاری ده‌ها کارگاه آموزشی درباره شیوه‌های یاددهی- یادگیری، مدیریت آموزشی و تکنولوژی آموزشی برای معلمان و مدیران میانی و ارشد آموزش‌و‌پرورش در سراسر کشور و نیز برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی گوناگون برای مدیران و کارکنان صنایع، وزارتخانه‌ها و ادارات دولتی (از ۱۳۶۹ تاکنون).
 • تدریس در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی از جمله دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه تربیت معلم، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه آزاد اسلامی و جز آن‌ها.
 • تدریس در دوره‌های ویژه شرکت نفت، ماشین‌سازی تبریز، موتوژن، آکام‌فلز، سولیران، رادیاتورسازی، ابزاران، ایران‌خودرو، کمباین‌سازی اراک، گلرنگ، اشی‌مشی، واحدهای گوناگون شیلات کشور و ده‌ها شرکت ایرانی.
 • مجری نظام مدیریت مشارکتی در ۷ کارخانه زیر پوشش سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، ۷ واحد از زیرمجموعه‌های شیلات ایران در سراسر کشور و نیز اداره کل آمار و اطلاعات وزارت کشاورزی.
 • مبتکر طرح ویژۀ آموزش نیروی انسانی با استفاده از مطالعات موردی در وزارت آموزش‌و‌پرورش و تدوین حدود ۴۰ مطالعه موردی (Case study) بر اساس مسایل و رویدادهای نظام آموزش‌وپرورش ایران.
 • حضور در چندین سمینار خارجی و نزدیک به ۵۰ گردهمایی داخلی درباره مدیریت، تکنولوژی آموزشی و روش‌های آموزشی در مقام یادگیرنده.
 • راهنما و مشاور ده‌ها پایان‌نامه دانشجویی در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد علوم تربیتی و مدیریت آموزشی.
 • همکاری با بیشتر نشریات ترکی‌زبان از ۱۳۵۷ تاکنون.
 • طراحی، راه‌اندازی و سردبیری هفته‌نامه ترکی فارسی اختر تا شماره ۲۳ (سال‌های ۱۳۸۰ و ۱۳۸۱).
 • عضو شورای تحریریۀ فصلنامۀ بین‌المللی دو زبانۀ ترکی- فارسی آذری، از بدو انتشار تاکنون.
 • انتشار آثار در ترکیه، جمهوری آذربایجان، سوئیس، آمریکا، آلمان، کانادا و یوگسلاوی (سابق).
 • سردبیری مجله رشد آموزش ابتدایی، نشریه ویژه آموزگاران دوره دبستان (از مهر ۱۳۸۴ تا مهرماه ۱۳۹۲).
 • عضو شورای سردبیری سالنامه رشد در فاصله سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۵٫
 • طراحی، راه‌اندازی و عضویت در شورای برنامه‌ریزی مجله رشد مدیریت مدرسه، نشریه مدیران مدرسه‌ها (از مهر ۱۳۸۱ تا مهرماه ۱۳۹۲).
 • طراحی، راه‌اندازی و عضویت در شورای برنامه‌ریزی مجله رشدآموزش پیش‌دبستانی، نشریه مربیان واحدهای پیش‌دبستانی (از مهر ۱۳۸۷ تا مهرماه ۱۳۹۲).
 • سردبیر دوماهنامه بین‌المللی شوق تغییر از شهریورماه ۱۳۹۱ تاکنون.
 • عضویت در تحریریه روزنامه همشهری از بدو انتشار، دبیر گروه فرهنگی هنری و نیز علمی فرهنگی این روزنامه به مدت ۱۱ سال، انتشار ده‌ها مقاله، یادداشت، ترجمه، شعر و جز آن‌ها در این روزنامه، همچنین انتشار صفحات به زبان ترکی برای مناطق ترک‌زبان در روزنامه همشهری به مدت یک سال در ۱۳۸۵ و دبیر ستاد بررسی و انتخاب آثار برتر مجموعه نشریات همشهری از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۹ و نیز انتشار ده‌ها یادداشت، مقاله و ترجمه در سایر مطبوعات کشور از سال ۱۳۵۷ تاکنون.
 • داور جشنواره کتاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ( سه دوره)، داور جشنواره سالانه کتاب دفاع مقدس و ربع قرن کتاب دفاع مقدس (سه دوره)، داور جشنواره ادبی آنامین یایلیغی، داور جشنواره داستان‌نویسی استاد گنجعلی صباحی و جز آن‌ها.
 • انجام پژوهش کشوری در جست‌و‌جوی مدرسه‌های موفق و باکیفیت؛ شاخص‌ها و ویژگی‌ها (پژوهش کیفی از طریق مستندسازی مؤلفه‌ها و مصادیق مدرسه‌های اسلامی موفق از طریق پژوهشکده برنامه‌ریزی درسی و نوآوری‌های آموزشی (به سفارش همایش ملی رویکرد اسلامی در مدیریت آموزشی) در سال ۱۳۹۰ و راهبری و مشارکت در ده‌ها پژوهش کشوری و منطقه‌ای در حوزه مدیریت آموزشی و علوم تربیتی.
 • ناظر ارشد پروژۀ یادگیری مبتنی بر بنیادکار برای رؤسا، معاونین و کارشناسان آموزشی و پرورش ادارات آموزش‌وپرورش شهر تهران (۹۳-۱۳۹۲).
 • اجرای برنامه‌های علمی، ادبی و هنری انجمن‌های ادبی و علمی آذربایجانی، به‌ویژه برنامه‌های بزرگداشت شخصیت‌های مطرح آذربایجانی به دفعات.
 • برگزیده جشنوار‌ه معلمان مؤلف در سال ۱۳۷۲، برگزیده جشنوارۀ مدرسان مؤلف مراکز آموزش عالی فرهنگیان در ۱۳۷۸، تقدیر شده در همایش استاد گنجعلی صباحی به مناسبت تألیف آثار به زبان ترکی، برگزیده جایزه ادبی رسول رضا در جمهوری آذربایجان در ۲۰۰۵م، برگزیده جشنواره رشد در ۳ بخش در ۱۳۸۶، برگزیده جشنوارۀ داستان‌نویسی به زبان ترکی سونای در ۱۳۸۶، برگزیده جشنواره کتاب فصل در پاییز ۱۳۸۷ برای فرهنگنامه نام‌آوران، برگزیده جشنواره ۵ سالانه کتاب‌های حوزه فرهنگ و ادبیات آذربایجان (۱۳۸۲ تا ۱۳۸۷) یادواره استاد هلال ناصری برای کتاب «قارا دوواق»، برگزیدۀ کتاب سال ایران برای فرهنگنامۀ نام‌آوران در بهمن ماه ۱۳۸۸، منتخب هشتمین جشنواره کتاب‌های آموزشی رشد برای مجموعه کتاب‌های توسعه سواد خواندن در کلاس درس (ازوپ، لافونتن و بیدپا در کلاس درس) در ۱۳۸۹ و منتخب کتاب فصل زمستان ۱۳۸۹ برای کتاب «رنگین‌کمان پژوهش».
برنامه درسی و یادگیری…۳کتاب‌های مدارس یادگیرنده

آثار و تألیفات فارسی 
۱٫ بسته آموزشی چیست؟. نشر چاپار فرزانگان. ۱۹۲ صفحه. ۱۳۸۳ (ویرایش جدید).
۲٫ اصول مدیریت و رهبری آموزشی. نشر سرنا. ۳۶۰ صفحه. ۱۳۷۱٫
۳٫ انضباط مثبت در کلاس درس. نوشته جین نلسون، لین لات و اچ. استفان گلن(ترجمه به فارسی همراه با دکتر غلامرضا حاجی‌حسین‌نژاد). نشر امرود. ۲۴۰ صفحه. ۱۳۹۰(چاپ دوم).
۴٫ مدیریت آموزشگاهی در عمل (۱۲ مطالعه موردی مستند‌سازی شده بر اساس تجربه‌های مدرسه‌ای). انتشارات مدرسه. ۹۶ صفحه. ۱۳۹۰ (چاپ ششم).
۵٫ مدرسه و کیفیت‌گرایی در روابط انسانی. انتشارات مدرسه. ۱۹۲ صفحه. ۱۳۹۱ (چاپ چهارم).
۶٫ چون که ۱۰۰ آمد (صد راز طلایی برای موفقیت در مدیریت پر رمز و راز آموزشی). نشر آمیتیس. ۸۰ صفحه. ۱۳۸۸ (چاپ دوم).
۷٫ معاون، یک مدیر است. نشر امرود. ۱۹۶ صفحه. ۱۳۸۹ (چاپ ششم).
۸٫ مدرسه موفق، مدیر موفق. نشر پیک بهار. ۲۰۸ صفحه. ۱۳۹۲ (چاپ پنجم).

دکتر حیدر تورانی

درباره مؤلف

سمـت های اجرایی:

۱٫      عضو هیئت علمی موسسه پژوهشی برنامه ریزی درسی و نوآوریهای آموزشی

۲٫      عضو هیأت تحریریه فصلنامه علمی- پژوهشی نوآوریهای آموزشی

۳٫      عضو شورای پژوهشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی

۴٫      استادیار نیمه وقت دانشگاه آزاد اسلامی ، واحد تهران جنوب

۵٫      مشاور علمی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی

۶٫      سردبیر ماهنامه مدیریت مدرسه

 

سوابق تحصیلی :

مقطع

رشته تحصیلی

تاریخ دریافت گواهینامه

محل دریافت گواهینامه

کارشناسی

زبان و ادبیات انگلیسی

۱۳۶۷-۱۳۶۳

دانشکده ادبیات و علوم‌انسانی، دانشگاه تهران

کارشناسی ارشد

مدیریت آموزشی

۱۳۷۲-۱۳۶۹

واحد تهران مرکز، دانشگاه آزاداسلامی

دکتری (PHD  )

مدیریت آموزشی

۱۳۷۹-۱۳۷۵

واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاداسلامی

 

سوابق تدریس :

 

نام درس

نام دانشگاه

سال

 – سیستم های اطلاعاتی مدیریت

– مدیریت توسعه

– مبانی سازمان و مدیریت

استادیار دانشگاه آزاد اسلامی ، واحد تهران جنوب

از سال ۱۳۷۳

– تاریخ آموزش و پرورش اسلام و ایران

استاد مدعو، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه‌طباطبایی

از سال۱۳۷۴

– تئوری های سازمان و مدیریت

استاد مدعو، دانشکده علوم‌انسانی، دانشگاه امام علی (ع)

۱۳۷۲،

محرم نقی‌زاده

درباره مؤلف

محرم نقی‌زاده متولد اول دی‌ماه ۱۳۵۳ است. آموزش را در دبستان هابیل منطقه‌ی ۱۶ آغاز کرد. دوره‌ی راهنمایی را در مدرسه‌ی شهید کشوری و متوسطه را در دبیرستان سروش شاهد منطقه‌ی ۱۶ در رشته‌ی اقتصاد به پایان برد. در سال ۱۳۷۲ در رشته‌ی علوم تربیتی گرایش مدیریت آموزشی در دانشگاه شهید بهشتی به تحصیل مشغول شده و در حین تحصیل سردبیر مجله‌ی تخصصی دانشکده خود، مجله‌ی فرهیزش بود. در سال ۱۳۷۷ در رشته‌ی مدیریت آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه شهید بهشتی مشغول به تحصیل شده و هم‌زمان در دبیرستان محل تحصیل خود به تدریس و مشاوره پرداخت. در سال ۱۳۷۹ وارد دبیرستان انرژی اتمی شد و به عنوان مشاور و مسئول پایه تا سال ۱۳۸۸ به مشاوره و تدریس پرداخت. هم‌زمان با مشاوره و تدریس در دبیرستان انرژی اتمی به عنوان معاون مؤسسه الگوی توسعه نمونه، که در آن زمان تنها مرکز مشاوره مدارس بود، مشغول به کار شد و مجموعه تجربیات مدارس موفق کشور را گردآوری کرد. بعد از آن به عنوان مشاور، مدیر طرح و برنامه و قائم‌مقام مرکز نوآوری‌های آموزشی مرآت به ارائه‌ی خدمات آموزش مدیران در قالب مدارس یادگیرنده، تولید بسته‌های آموزشی و برگزاری سفرهای بازدید از مدارس خارج از کشور پرداخت و علاوه بر عضویت در هیئت تحریریه مجله‌ی شوق تغییر، تألیف کتاب‌های «۷۰ شاخص آموزشی در ۲۰ کشور جهان»، «کارنامه سفر» و «راهنمای عملی نگارش طرح درس» را در کارنامه‌ی خود داراست. هم‌اکنون در سمت قائم‌مقام مرکز نوآوری‌های آموزشی مرآت، مشغول آموزش مدرسه‌داری در قالب این سایت نیز می‌باشد.

ارتباط با مؤلفان

مدارس یادگیرنده