راهنمای روش‌های آموزش در پیش‌دبستانی

معرفی کتاب

در این کتاب ۱۱۴ روش یا فن آموزشی به طور کاربردی معرفی شد هاند. راهبردهایی که در این کتاب آمد هاند در قالب هشت گروه زیر طبقه بندی شد هاند:
راهبردهای مبتنی بر فعالیت؛
راهبردهای مبتنی بر هنر؛
راهبردهای یادگیری مشارکتی؛
راهبردهای آموزش مستقیم ؛
راهبردهای یادگیری مستقل؛
الگوهای تحقیق و کاوشگری؛
سبک های یادگیری؛
راهبردهای مهارت تفکر.

دکتر محرم آقازاده

درباره مؤلف

محرم آقازاده، تحصیل‌کرده در دو رشته برنامه‌ریزی درسی و تکنولوژی آموزشی/ یادگیری است. او دو دوره کارشناسی ارشد و دکتری را در دانشگاه خوارزمی (تربیت معلم سابق) و دوره کارشناسی تکنولوژی آموزشی را در دانشگاه تبریز گذرانده است. او اولین کار حرفه ای اش را با نویسندگی برای رادیو آغاز کرده است. پس از آن به مدت سه سال، همزمان با دوره تحصیلات کارشناسی ارشد، به عنوان دستیار سردبیر تکنولوژی آموزشی فعالیت کرده است. از کارهای زیربنایی ایشان می توان به تولید برنامه آموزش مهارت‌های زندگی برای مهاجران افغانستان یاد کرد که با یاری صندوق کودکان سازمان ملل به انجام رسیده است.
محرم آقازاده عضو ارشد کمیته راهبری آموزش جهانی در یونیسف ایران و مشاوره آموزشی یونیسف در ترکمنستان بوده است. از دستاوردهای ۳ سال مشاوره آموزشی او در ترکمنستان می‌توان افزوده شدن یک سال تحصیلی به ۹ سال تحصیلات رسمی مدرسه اشاره کرد. او در فاصله سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷، سند برنامه راهبردی آموزش و پرورش ترکمنستان و نیازسنجی برنامه درسی و تولید مواد یادگیری را به انجام رسانده است. وی پس از زلزله بم، به دفتر منطقه ای یونسکو تهران در طراحی فضای آموزشی مدرسه دوستدار یادگیرنده که در بم ساخته شده مشاوره داده و استاندارد‌های منابع انسانی و روش‌های آموزشی مدرسه اشاره شده را تدوین کرده است. ایشان در آخرین سالهای حضورش در ایران، مشاور امور آموزش برنامه توسعه سازمان ملل (UNDP) در زمینه توانمندسازی اقتصادی زنان و تدوین شاخصهای توسعه پایدار بوده است.
در حال حاضر، محرم آقازاده در کشور کانادا در آموزش و پرورش استان آلبرتا و مؤسسه پلی تکنیک آلبرتای جنوبی مشغول به کار تدریس و تحقیق است.

محرم آقازاده مؤلف و مولف تعدادی کتاب و مقاله است. عنوانهای برخی کتاب‌هایی که او به تنهایی و به همراه دیگران تألیف کرده، آمده است:

 • آقازاده، محرم (۱۳۹۴). راهنمای کاربردی روشهای نوین تدریس، تهران: مرکز نوآوری‌های آموزشی مرآت.
 • آقازاده، محرم و نقی‌زاده، محرم (۱۳۹۴). راهنمای عملی نگارش طرح درس، تهران: مرکز نوآوری‌های آموزشی مرآت.
 • آقازاده، محرم (۱۳۹۳). روش‌های نوین ارزشیابی در دوره ابتدایی، تهران: مرکز نوآوری‌های آموزشی مرآت.
 • آقازاده، محرم و سنه، افسانه (۱۳۹۳). کاربرد هوش‌های چندگانه در کلاس درس، تهران: مرکز نوآوری‌های آموزشی مرآت.
 • آقازاده، محرم؛ مجدفر، مرتضی؛ سلیقه‌دار، لیلا؛ و اصلانی، ابراهیم (۱۳۹۲). آموزش مهارت‌های زندگی: لذت یادگیری، تهران: مرکز نوآوری‌های آموزشی مرآت.
 • آقازاده، محرم (۱۳۹۲). راهنمای آموزش مهارت‌های تفکر، تهران: انتشارات مدرسه.
 • آقازاده، محرم (۱۳۹۰). نظریه برنامه درسی، تهران: آییژ.
 • آقازاده، محرم (۱۳۹۰). تکنولوژی آموزشی مبتنی بر نظریه ساخت‌گرایی، تهران: آییژ.
 • آقازاده، محرم؛ پوشنه، کامبیز؛ و خسروی، علی‌اکبر (۱۳۹۰). روشهای تحقیق در علوم تربیتی، تهران: آییژ.
 • آقازاده، محرم (۱۳۸۷). راهنمای عملی ارزشیابی برنامه درسی، تهران: آییژ.
 • آقازاده، محرم و فضلی، رخساره (۱۳۸۵). راهنمای تدریس در کلاس‌های درس چندپایه، تهران: آییژ.

دکتر افسانه سنه

درباره مؤلف

افسانه سنه مدارک کارشناسی و دکترای تربیت بدنی و علوم ورزشی خود را از دانشگاه خوارزمی (دانشگاه تربیت معلم سابق) دریافت کرده است و دوره کارشناسی ارشد خود را در همان رشته در دانشگاه آزاد گذارنده است. ایشان هم‌زمان با تحصیل در دوره کارشناسی، دبیر تربیت بدنی در منطقه ۱۷ تهران بوده است. وی پس از فراغت از تحصیل در اداره کل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش در سمت کارشناس آموزش درس تربیت بدنی به مدت ۵ سال خدمت نموده است. دکتر سنه از سال ۱۳۷۲ به مدت ۳ سال در مقام دبیر انجمن شنای بانوان کشور با سازمان تربیت بدنی شروع به همکاری کرده‌اند. ایشان از سال ۱۳۷۵ تا سال ۱۳۸۵ دبیر درس تربیت بدنی و سرگروه آموزشی منطقه ۲ و عضو گروه‌های آموزشی شهر تهران بوده است. در همین دوره، سرداوری جشنواره روش‌های نوین تدریس درس تربیت بدنی کشور را هم به عهده داشته است. در سال ۱۳۷۹ پایان‌نامه کارشناسی ارشد ایشان در زمینه روش‌های نوین تدریس به عنوان پایان‌نامه منتخب سال گردید. دکتر سنه اولین دانشجوی فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد اسلامی هستند که در دوره دکترای دانشگاه‌های دولتی پذیرفته شدند. در سال ۱۳۸۵ به عنوان معلم مؤلف استان تهران برگزیده شدند. پس از پایان دوره تحصیلی دکتری در سمت مسئول گروه تربیت بدنی و بهداشت در مؤسسه پژوهشی برنامه‌ریزی درسی و نوآوری‌های آموزشی شروع به کار نمودند. در سال ۱۳۹۰ ایشان شورای درس تربیت بدنی را در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی درسی بنا نموده و به مدت دو سال مسئولیت آن شورا را هم به عهده داشتند.
بخش دیگری از فعالیت‌های وی معطوف به آموزش‌های دانشگاهی بوده است. ایشان در دانشگاه‌های علامه طباطبایی و دانشگاه شهید رجایی و تربیت معلم شهید مفتح و دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب دروس رشد و تکامل حرکتی، یادگیری حرکت، روان‌شناسی ورزشی، تربیت بدنی در مدارس و بازی‌های دبستانی تدریس کرده است. از ایشان مقالات زیادی در نشریات تخصصی ویژه تربیت بدنی و علوم ورزشی به چاپ رسیده است. او برای اشاعه روش‌های نوین تدریس و یادگیری در حوزه تربیت بدنی دانش‌آموزی مقالات آموزشی زیادی را در نشریات رشد مدیریت مدرسه، رشد معلم و رشد نوجوان به چاپ رسانده است.
ایشان در سال ۱۳۷۹ اولین کتاب خود را با همکاری دکتر محرم آقازاده به عنوان فرهنگ مطالعه و پژوهش و در سال ۱۳۸۳ کتاب رفتار حرکتی را به همراه دکتر مهدی نمازی‌زاده- پدر علم رفتار حرکتی ایران- به چاپ رساندند. کتاب کاربرد هوش‌های چندگانه در کلاس درس او که به صورت مشترک با دکتر محرم آقازاده تألیف گردیده، از سوی مرکز نوآوری‌های آموزشی مرآت چاپ شده است.
ایشان در سال‌های خدمت خویش مفتخر به دریافت چندین تقدیر‌نامه از وزرای وقت آموزش و پرورش وقت شده‌اند.
افسانه سنه در حال حاضر استادیار و عضو هیئت علمی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی هستند.

.

ارتباط با مؤلفان

مدارس یادگیرنده