پژوهش و آزمایشگاه

تعریف :

مجموعه فعالیت‌های پژوهشی دروس مختلف و فعالیت‌های پژوهشی برای مسابقات گوناگون و مجموعه فعالیت‌های آزمایشگاهی شامل: فضا و سخت‌افزار برنامه‌های آزمایشگاهی.

کلید واژه‌های اصلی :

آموزش روش تحقیق- مسابقات پژوهشی خوارزمی- رباتیک- امکانات پژوهشی- تحقیقات مکتوب- گروه‌ها و انجمن‌های پژوهشی- مسابقات پژوهشی بین‌المللی- پروژه‌های دانش‌آموزی بین‌المللی – برنامه سالانه آزمایشگاه- آزمایش‌های خارج از کتاب- گزارش کار آزمایشگاه- کتاب‌های آزمایشگاه- وسایل و تجهیزات آزمایشگاه- فضا و چیدمان آزمایشگاه- کیت‌های آزمایشگاهی- مسابقات آزمایشگاهی- آزمایشگاه‌های مجازی.

مقاله

نوبل دانش آموزی

جایزه‌ی نوبل هر ساله به افراد تأثیرگذار در رشته‌های مختلف علمی و صلح اهدا می‌شود و معتبرترین نشانی است که دانشمندان هر رشته موفق به کسب آن می‌شوند. مراسم اهدای این جایزه در سالن کنسرت شهر استکهلم در کشور سوئد برگزار می‌شود. هدف از راه‌اندازی مسابقات نوبل دانش‌آموزی، آشنا‌سازی دانش‌آموزان با دنیای مولکول‌ها و کاوش در مفاهیم و کاربردهای آن است.
موضوع این مسابقه طرح سؤالات علمی توسط دانش‌آموزان است. این سؤالات می‌توانند در زمینه‌های مختلف علمی مطرح شوند و به ده سؤال برتر در هر سال جایزه اهدا می‌شود. در برخی موارد اگر سؤال مطرح شده توسط دانش‌آموز ارزش علمی زیادی داشته باشد، پاسخ‌گویی به آن در قالب پروژه‌های پژوهشی در مراکز علمی و دانشگاه‌ها پیگیری می‌شود.
تمامی دانش‌آموزان زیر هفده سال می‌توانند به صورت رایگان در مسابقه این مرکز شرکت نمایند. به پنج پسر و پنج دختر با حضور دانشمندان برنده‌ی جایزه نوبل که تیم داوری این مسابقه را نیز تشکیل می‌دهند، در تالار شهر استکهلم جوایزی اهدا می‌گردد.

شبکه جهانی مدارس

این مرکز در راستای شعار خود که پیوند دادن بچه‌های سراسر جهان است، می‌کوشد تا مهارت‌های مورد نیاز کودکان و نوجوانان را به آن‌ها منتقل نماید و آن‌ها را به شهروندانی مولد تبدیل کند. مأموریت این مرکز پشتیبانی از یادگیری در قرن بیست و یکم است تا عملکرد تحصیلی بهبود یابد، معلمان و دانش‌آموزان درگیر پروژه‌های جهانی و مبتنی بر یادگیری الکترونیکی شوند و فهمی چندفرهنگی حاصل شود.
هدف از مسابقات این مرکز، انجام یک پروژه علمی- فرهنگی و ارائه‌ی گزارش انجام این پروژه در قالب یک وب‌سایت می‌باشد. مدت زمان انجام پروژه به مدت شش ماه است و مخاطب آن گروه سنی زیر ۱۷ سال می‌باشد. شرکت در مسابقات این مرکز رایگان است.

پیوند دوستی همیشگی مدارس

«پیوند دوستی همیشگی مدارس» در پارک علم و فن‌آوری کشور سوئد مستقر است و به دنبال افزایش ارتباطات و همکاری‌های مدارس و دانش‌آموزان در سراسر جهان است. هدف از ایجاد این مرکز، جلب مشارکت مدارس و دانش‌آموزان در انجام پروژه‌هایی با محوریت موضوعات مهم جهان می‌باشد. پروژه‌های این سازمان بر روی سه محور توجه به خویشتن، توجه به دیگران و توجه به محیط زیست تعریف می‌شود.
در این مرکز موضوعات ارتباط‌گیری تحت عنوان وقایع مطرح شده است و مدارس می‌توانند شعر، داستان، مقاله، عکس، فیلم، نقاشی یا کاریکاتور مرتبط با وقایع را از دانش‌آموزان خود جمع‌آوری کنند و به آدرس ایمیل این سایت ارسال نمایند. با انجام این کار مدرسه شما خود به خود در این مرکز ثبت‌نام می‌شود. جامعه هدف این مرکز گروه سنی ۱۲ تا ۱۹ سال است و مشارکت در انجام فعالیت‌های آن رایگان می‌باشد. هم‌اکنون ۵۴ مدرسه از ایران عضو این مرکز می‌باشند.

برنامه محیط زیست سازمان ملل

این مرکز در سال ۱۹۸۵ زیر نظر سازمان ملل تأسیس شد و در راستای شعار «مراقب سیاره‌ات باش» در تلاش است تا اطلاعات جوانان را در مورد محیط زیست بالا ببرد و ابزارهای لازم را برای مراقبت و دل‌سوزی نسبت به پیرامون در اختیار آنان قرار دهد.
این مرکز هر ساله یک مسابقه‌ی نقاشی در زمینه‌ی محیط زیست برگزار و به نفرات برگزیده جوایزی اهدا می‌کند. تمامی دانش‌آموزان بین ۶ تا ۱۴ سال می‌توانند در این مسابقه شرکت نمایند. ثبت‌نام مدرسه در این مرکز رایگان می‌باشد و تمامی آثار باید به آدرس دفتر غرب آسیا واقع در کشور بحرین ارسال شود.

شبکه بین‌المللی منابع و آموزش

شبکه بین‌المللی منابع و آموزش یک سازمان غیرانتفاعی است که مشتمل بر ۳۰،۰۰۰ مدرسه و مؤسسات مربوط به جوانان در بیش از ۱۳۰ کشور می‌باشد. این شبکه، از اینترنت و سایر فناوری‌های جدید در حوزه‌ی ارتباطات جهت تقویت معلمان و دانش‌آموزان برای کار جمعی در فضای مجازی بهره می‌جوید. روزانه بیش از ۲،۰۰۰،۰۰۰ دانش‌آموز در سراسر دنیا در کارهای پروژه‌ای مشترک این شبکه فعالیت می‌کنند.
پروژه‌های مختلفی در این سازمان برای گروه‌های سنی مختلف طراحی شده است که دانش‌آموزان می‌توانند متناسب با علاقه‌ی خود در آن‌ها شرکت کنند. شرکت در پروژه‌های این سازمان رایگان می‌باشد.

فهرست مراکز پژوهشی جهان

یکی از اهداف آموزشی مدارس، آشنا نمودن دانش‌آموزان با پژوهش و تحقیق است. این مهارت در تمامی مقاطع تحصیلی یک دانش‌آموز و دانشجو ضروری می‌باشد و لازم است که دانش‌آموزان در دوران تحصیل خود مهارت‌های گوناگون مربوط به روش تحقیق، شکل‌دهی به فرضیه‌ها، آزمون‌های تجربی و غیره را بیاموزند. در این جزوه فهرستی از مراکز پژوهشی در سراسر دنیا که دانش‌آموزان می‌توانند با شرکت در مسابقات آن‌ها خود را در زمینه‌ی توانمندی پژوهشی بیازمایند، ارائه شده است.

دفترچه طرح تحقیق

یکی از اهداف آموزشی مدارس، آشنا نمودن دانش‌آموزان با پژوهش و تحقیق است. این مهارت در تمامی مقاطع تحصیلی یک دانش‌آموز و دانشجو ضروری می‌باشد و لازم است که دانش‌آموزان در دوران تحصیل خود مهارت‌های گوناگون مربوط به روش تحقیق، شکل‌دهی به فرضیه‌ها، آزمون‌های تجربی و غیره را بیاموزند. در این جزوه دفترچه طرح تحقیق مدرسه‌ای برای انجام یک پژوهش به صورت استاندارد ارائه شده است.

مراکز پژوهشی ایران

یکی از اهداف آموزشی مدارس، آشنا نمودن دانش‌آموزان با پژوهش و تحقیق است. این مهارت در تمامی مقاطع تحصیلی یک دانش‌آموز و دانشجو ضروری می‌باشد و لازم است که دانش‌آموزان در دوران تحصیل خود مهارت‌های گوناگون مربوط به روش تحقیق، شکل‌دهی به فرضیه‌ها، آزمون‌های تجربی و غیره را بیاموزند. در این جزوه مجموعه مراکز پژوهشی و تحقیقاتی در ایران برای اجرای پروژه‌های پژوهشی مشترک با مدرسه و همکاری‌های علمی ارائه شده است.

تقویم آزمایشگاهی

یادگیری در عمل و حین انجام کار یکی از روش‌های قدیمی برای یادگیری مهارت و حرفه‌های مختلف بوده است. تأکید بر دوره‌های آموزشی حین خدمت یا کارآموزی برای دانشجویان و افراد حاضر و فعال در بازار کار از اهمیت یادگیری در عمل نشأت می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی که دانش‌آموزان برای درک مفاهیم درسی در عمل در مدارس انجام می‌دهند، فعالیت‌های آزمایشگاهی است. در این جزوه یک تقویم آزمایشگاهی برای برنامه‌ریزی فعالیت‌های آزمایشگاهی یک مدرسه ارائه شده است.

آزمایش‌های کاربردی برای تابستان مدارس

یادگیری در عمل و حین انجام کار یکی از روش‌های قدیمی برای یادگیری مهارت و حرفه‌های مختلف بوده است. تأکید بر دوره‌های آموزشی حین خدمت یا کارآموزی برای دانشجویان و افراد حاضر و فعال در بازار کار از اهمیت یادگیری در عمل نشأت می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی که دانش‌آموزان برای درک مفاهیم درسی در عمل در مدارس انجام می‌دهند، فعالیت‌های آزمایشگاهی است. در این جزوه مجموعه فعالیت‌های آزمایشگاهی برای دوره‌های تابستانی مدارس ارائه شده است و رویکرد اصلی این آزمایش‌ها، کاربرد مفاهیم درسی می‌باشد.
پاورپوینت

فرم نظرسنجی دبیران ارزشیابی از عملکرد کارکنان یک سازماندر رشد و ارتقای کیفیت نیروی انسانی آن سازمان و همچنین بهبود و کیفیت محصول نهایی سازمان بسیار تأثیرگذار است و یکی از مهارت‌های حساس مدیریت نیروی انسانی به‌شمار می‌رود. معلمان به عنوان بازوی اصلی آموزش یک مدرسه باید به‌طور مداوم ارزیابی شوند تا کیفیت آموزشی مدرسه افت نکند. در این مجلد دو نمونه فرم نظرسنجی درباره‌ی معلمان ارائه شده است.

دانلود

فیلم

مطالعات فیلم تیمز توسط مرکز بین‌المللی IEA در هفت کشور در کلاس هشتم (سوم راهنمایی) در دو درس ریاضی و علوم برگزار گردید. در این مطالعه حداقل ۱۰۰ مدرسه به صورت تصادفی در هر کشور انتخاب گردید و به صورت مستمر در طول یک سال تحصیلی از کلاس های این مدارس فیلم‌برداری به عمل آمد. لازم به ذکر است در مجموع بیش از ۱۰۰۰ کلاس‌ درس به صورت متوالی در یک سال مورد فیلم‌برداری قرار گرفت. کشورهایی که مورد مطالعه قرار گرفتند عبارت بودند از: ایالات متحده، ژاپن، سوئیس، چک، هلند، استرالیا و هنگ‌کنگ. آغاز این مطالعه از ماه مه ۱۹۹۸ بود و تا پایان سال ۱۹۹۹ ادامه داشت. گزارش بین‌المللی ریاضی این مطالعه در سال ۲۰۰۳ و گزارش علوم آن در سال ۲۰۰۶ منتشر گردید. در مجموع ۱۳ مقاله‌ی اصلی توسط برگزارکنندگان این پروژه نوشته شد و ۲۴۶ عنوان مقاله‌ی پژوهشی در مورد مطالعات فیلم تیمز در مجلات معتبر علمی به چاپ رسیده است.

مجموعه فیلم های مطالعات TIMSS 1999 – کشور ژاپن

مجموعه فیلم های مطالعات TIMSS 1999 – کشور هنگ کنگ

مجموعه فیلم های مطالعات TIMSS 1999 – کشور چک

عکس

فضای آزمایشگاه مدرسه

پادکست

فرم نظرسنجی دبیران ارزشیابی از عملکرد کارکنان یک سازماندر رشد و ارتقای کیفیت نیروی انسانی آن سازمان و همچنین بهبود و کیفیت محصول نهایی سازمان بسیار تأثیرگذار است و یکی از مهارت‌های حساس مدیریت نیروی انسانی به‌شمار می‌رود. معلمان به عنوان بازوی اصلی آموزش یک مدرسه باید به‌طور مداوم ارزیابی شوند تا کیفیت آموزشی مدرسه افت نکند. در این مجلد دو نمونه فرم نظرسنجی درباره‌ی معلمان ارائه شده است.

دانلود

کتاب
نقشه راه مدارس هوشمند
نویسنده:
زکریا یازرلو
انتشارات:
دانش آفرین

فناوری اطلاعات و آموزش و پرورش
نویسنده:
رحیم عبادی
انتشارات:
منادی تربیت

قدرت اینترنت در یادگیری
نویسنده:
باب کری، جانی ایساکسون
مترجم:
رحیم عبادی
انتشارات:
مؤسسه توسعه فناوری اطلاعات آموزشی مدارس هوشمند

پروژه‌های چندرسانه‌ای در کلاس درس
نویسنده:
تیموثی. دی. پرین، ابی براون
مترجم:
دکتر محمد عطاران
انتشارات:
مؤسسه توسعه فناوری اطلاعات آموزشی مدارس هوشمند

مقدمات تکنولوژی آموزشی
نویسنده:
دکتر محمد احدیان و دیگران
انتشارات:
آییژ- پیوند نو

مدرسه مجازی
نویسنده:
مارگریتامک وای لینچ
مترجم:
رحیم عبادی
انتشارات:
آفتاب مهر

یادگیری الکترونیکی و آموزش و پرورش
نویسنده:
رحیم عبادی
انتشارات:
آفتاب مهر

یادگیری الکترونیکی در قرن ۲۱
نویسنده:
دی. آر گریسون، تری اندرسون
مترجم:
دکتر محمد عطاران
انتشارات:
مؤسسه توسعه فناوری اطلاعات آموزشی مدارس هوشمند

مبانی نظری و عملی تکنولوژی آموزشی
نویسنده:
گروهی از مؤلفان
مترجم:
حسین زنگنه
انتشارات:
آوای نور

فناوری اطلاعات در آموزش
نویسنده:
مؤسسه یونسکو و دیگران
مترجم:
ابراهیم طلایی
انتشارات:
مدرسه

کاربرد تلویزیون در آموزش
نویسنده:
دکتر محرم آقازاده و دکتر علی رؤوف
انتشارات:
آییژ

مقدمات تکنولوژی آموزشی
نویسنده:
دکتر محمد احدیان و همکاران
انتشارات:
آییژ

دوره های آموزشی

ارزشیابی از عملکرد کارکنان یک سازماندر رشد و ارتقای کیفیت نیروی انسانی آن سازمان و همچنین بهبود و کیفیت محصول نهایی سازمان بسیار تأثیرگذار است و یکی از مهارت‌های حساس مدیریت نیروی انسانی به‌شمار می‌رود. معلمان به عنوان بازوی اصلی آموزش یک مدرسه باید به‌طور مداوم ارزیابی شوند تا کیفیت آموزشی مدرسه افت نکند. در این مجلد دو نمونه فرم نظرسنجی درباره‌ی معلمان ارائه شده است.

لینک های سودمند

فرم نظرسنجی دبیران ارزشیابی از عملکرد کارکنان یک سازماندر رشد و ارتقای کیفیت نیروی انسانی آن سازمان و همچنین بهبود و کیفیت محصول نهایی سازمان بسیار تأثیرگذار است و یکی از مهارت‌های حساس مدیریت نیروی انسانی به‌شمار می‌رود. معلمان به عنوان بازوی اصلی آموزش یک مدرسه باید به‌طور مداوم ارزیابی شوند تا کیفیت آموزشی مدرسه افت نکند. در این مجلد دو نمونه فرم نظرسنجی درباره‌ی معلمان ارائه شده است.

لینک وبسایت

فرم نظرسنجی دبیران ارزشیابی از عملکرد کارکنان یک سازماندر رشد و ارتقای کیفیت نیروی انسانی آن سازمان و همچنین بهبود و کیفیت محصول نهایی سازمان بسیار تأثیرگذار است و یکی از مهارت‌های حساس مدیریت نیروی انسانی به‌شمار می‌رود. معلمان به عنوان بازوی اصلی آموزش یک مدرسه باید به‌طور مداوم ارزیابی شوند تا کیفیت آموزشی مدرسه افت نکند. در این مجلد دو نمونه فرم نظرسنجی درباره‌ی معلمان ارائه شده است.

لینک وبسایت

خدمات نرم افزاری

فرم نظرسنجی دبیران ارزشیابی از عملکرد کارکنان یک سازماندر رشد و ارتقای کیفیت نیروی انسانی آن سازمان و همچنین بهبود و کیفیت محصول نهایی سازمان بسیار تأثیرگذار است و یکی از مهارت‌های حساس مدیریت نیروی انسانی به‌شمار می‌رود. معلمان به عنوان بازوی اصلی آموزش یک مدرسه باید به‌طور مداوم ارزیابی شوند تا کیفیت آموزشی مدرسه افت نکند. در این مجلد دو نمونه فرم نظرسنجی درباره‌ی معلمان ارائه شده است.

لینک وبسایت

خدمات پشتیبانی

ارزشیابی از عملکرد کارکنان یک سازماندر رشد و ارتقای کیفیت نیروی انسانی آن سازمان و همچنین بهبود و کیفیت محصول نهایی سازمان بسیار تأثیرگذار است و یکی از مهارت‌های حساس مدیریت نیروی انسانی به‌شمار می‌رود. معلمان به عنوان بازوی اصلی آموزش یک مدرسه باید به‌طور مداوم ارزیابی شوند تا کیفیت آموزشی مدرسه افت نکند. در این مجلد دو نمونه فرم نظرسنجی درباره‌ی معلمان ارائه شده است.

0 Comments

ثبت تجربه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدارس یادگیرنده