مدارس یادگیرنده

معرفی کتاب

با توجه به تغییرات سریع و چشمگیر دنیای معاصر -دنیایی که دانش‎آموزان مدارس آن روز به روز متکثرتر می‎شوند و کودکان آن در محیط اجتماعی – رسانه‎ای پیچیده‎تری بزرگ می‎شوند- آزمون‎های استاندارد شده تنها می‎توانند راهکار موقتی و فوری باشند. در واقع در دنیای متغیر امروزی پیشرفت در علم و فناوری دیگر تنها با اتکا به راه‎حل‎های قدیمی امکان‎پذیر نمی‎باشد. در ویراست جدید کتاب مدارس یادگیرنده تلاش شده است تا ابزارها، روش‌ها و منابعی که برای مواجهه با چالش‌های پیش‌روی مدارس ضروری هستند در اختیار معلمان، معاونان آموزشی، مدیران، اولیا و آموزشکاران قرار بگیرند.

این کتاب که حاصل تجربه و پژوهش بیش از هفتاد نویسنده و کارشناس در حوزه‎ی آموزش و پرورش می‌باشد، ویژگی‌های زیر را شامل می‎گردد:

  • ارائه روش‌های نوین کاربست آموزه‎های سازمان‌های یادگیرنده در کلاس درس، مدرسه، نظام آموزشی و جامعه؛
  • نگارش مقدمه‎ای تازه به قلم پیتر سنگه و بازبینی و تألیف مقالات متعددی حول موضوعاتی مانند یادگیری پایدار، تفکر سیستمی در کلاس و روش‌های آموزشی مؤثر در مقطع متوسطه؛
  • عرضه فهرست متنوع و سودمندی از کتاب‌ها، مقالات و وب‌سایت‌های مرتبط با حوزه آموزش برای مخاطبان؛

کتاب مدارس یادگیرنده مرجعی ضروری برای تمام افرادی است که می‎خواهند مدارس را همچنان در دنیای امروز به عنوان سازمان‎هایی زنده، پویا و رقابتی حفظ کنند.

کیارش رمضان‌نژاد

درباره مترجم

کیارش رمضان‌نژاد متولد سال ۱۳۶۵ دوره ابتدایی را در مدرسه دولت و دوره راهنمایی را در مدرسه رشد به پایان رسانید.
وی در سال ۱۳۸۱ وارد دبیرستان فرهنگ شد و پس از پایان تحصیلات دبیرستان و پیش‌دانشگاهی در رشته علوم انسانی، با رتبه ۱۸۲ کشوری وارد رشته جامعه‌شناسی در دانشگاه تهران شد. او پس از اتمام مقطع کارشناسی، به دلیل علاقه‌مندی به تحقیق و پژوهش در حوزه علوم انسانی، به تحقیق در حوزه‌های اجتماعی و علوم تربیتی  مشغول گردید.
وی از سال ۱۳۹۰ تاکنون با مرکز نوآوری‌های آموزشی مرآت در زمینه تحقیق و توسعه خدمات آموزشی همکاری کرده است.

محرم نقی‌زاده

درباره مترجم

محرم نقی‌زاده متولد اول دی‌ماه ۱۳۵۳ است. آموزش را در دبستان هابیل منطقه‌ی ۱۶ آغاز کرد. دوره‌ی راهنمایی را در مدرسه‌ی شهید کشوری و متوسطه را در دبیرستان سروش شاهد منطقه‌ی ۱۶ در رشته‌ی اقتصاد به پایان برد. در سال ۱۳۷۲ در رشته‌ی علوم تربیتی گرایش مدیریت آموزشی در دانشگاه شهید بهشتی به تحصیل مشغول شده و در حین تحصیل سردبیر مجله‌ی تخصصی دانشکده خود، مجله‌ی فرهیزش بود. در سال ۱۳۷۷ در رشته‌ی مدیریت آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه شهید بهشتی مشغول به تحصیل شده و هم‌زمان در دبیرستان محل تحصیل خود به تدریس و مشاوره پرداخت. در سال ۱۳۷۹ وارد دبیرستان انرژی اتمی شد و به عنوان مشاور و مسئول پایه تا سال ۱۳۸۸ به مشاوره و تدریس پرداخت. هم‌زمان با مشاوره و تدریس در دبیرستان انرژی اتمی به عنوان معاون مؤسسه الگوی توسعه نمونه، که در آن زمان تنها مرکز مشاوره مدارس بود، مشغول به کار شد و مجموعه تجربیات مدارس موفق کشور را گردآوری کرد. بعد از آن به عنوان مشاور، مدیر طرح و برنامه و قائم‌مقام مرکز نوآوری‌های آموزشی مرآت به ارائه‌ی خدمات آموزش مدیران در قالب مدارس یادگیرنده، تولید بسته‌های آموزشی و برگزاری سفرهای بازدید از مدارس خارج از کشور پرداخت و علاوه بر عضویت در هیئت تحریریه مجله‌ی شوق تغییر، تألیف کتاب‌های «۷۰ شاخص آموزشی در ۲۰ کشور جهان»، «کارنامه سفر» و «راهنمای عملی نگارش طرح درس» را در کارنامه‌ی خود داراست. هم‌اکنون در سمت قائم‌مقام مرکز نوآوری‌های آموزشی مرآت، مشغول آموزش مدرسه‌داری در قالب این سایت نیز می‌باشد.

ارتباط با مترجمان

مدارس یادگیرنده