یادگیری معکوس

معرفی کتاب

بیش از چند دهه است که آموزش‌وپرورش در جهان و ایران، سودای آن دارد که فناوری‌های نو را به آموزش وارد کند. سودایی که به تدریج به رؤیا تبدیل شده و صرف هزینه‌ها و مبالغ هنگفت نتوانسته است آموزش‌و‌پرورش را از رخوت و کندی خارج کند. داده‌های پژوهش‌های گوناگون، نشان می‌دهد که اغلب نوآوری‌های عرصه فناوری اطلاعات در آموزش‌و‌پرورش ناکام بوده است و اگر هزینه این نوآوری‌ها در مسیری دیگر خرج می‌شد، آموزش‌و‌پرورش اکنون وضعیتی بهتر داشت و به انبار کالاهای دیجیتالی تبدیل نمی‌شد.

 

کتاب حاضر شاید از این نظر استثنایی است که بیش از اینکه به مهارت‌های فناورانه، توجه داشته باشد، اساس کار آن بر توانایی معلم و انگیزه و اندیشه او استوار شده است، در عین اینکه نتیجه آن بهره‌وری از فناوری در بهترین شکل ممکن بوده است. این کتاب را نویسندگانی نوشته‌اند که علاوه بر آنکه روش خود را مبتنی بر دانش علمی تعلیم‌و‌تربیت کرده‌اند، خود نیز معلم‌اند و از بیرون گود معلمی، سخن نمی‌گویند. می‌توان گفت که تعلیم‌وتربیت در جهان امروز در نهایت راهی برخاسته از درون خود برای استفاده بهینه از فناوری در آموزش‌وپرورش یافته است.

درحال بارگذاری...

دکتر محمّد عطاران

درباره مترجم

دکتر محمد عطاران در سال ۱۳۳۶ در تهران متولد شد. دوران ابتدایی را در دبستان قطران در تهران گذراند و با ورود به دبیرستان دکتر نصیری از مدارس دولتی معروف تهران تا سال پنجم دبیرستان، در آنجا تحصیل کرد. مدرک دیپلم خود را از دبیرستان شماره یک هدف دریافت کرد و سپس علیرغم قبولی در رشته پزشکی و مهندسی به دلیل علاقه فراوان به معلمی، رشته علوم تربیتی در دانشگاه تهران را انتخاب کرد. پس از انقلاب اسلامی، وارد دانشگاه تربیت مدرس شد و پس از اتمام تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به عنوان مربی مشغول تدریس در دانشگاه تربیت معلم شد. او فارغ‌التحصیل دوره دکتری رشته مطالعات برنامه درسی از دانشگاه تربیت مدرس است و علاوه بر آن دوره‌ای را نیز در حوزه فلسفه تعلیم‌وتربیت در کشور استرالیا در دانشگاه نیوساوث ولز استرالیا گذرانده است. او در سال‌های تدریس خود در دانشگاه‌های مختلف کشور تدریس کرده و راهنمایی و مشاوره رساله‌های مختلف دکتری را عهده‌دار بوده است.
او از سال ۱۳۸۰ کتاب‌ها و مقالات متعددی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و تعلیم‌و‌تربیت منتشر کرده است و جزء پیشگامان بحث‌های این حوزه در ایران بوده است. علاوه برآن سردبیری نشریه رشد مدرسه فردا (در حوزه فناوری اطلاعات و تعلیم‌و‌تربیت) را به مدت ۱۳ سال عهده‌دار بوده است. او از طرف آیسسکو (بخش فرهنگی سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی) کارگاه‌های مختلف آموزشی در کشورهای تاجیکستان، بنگلادش و قرقیزستان در حوزه فناوری اطلاعات داشته است و علاوه بر آن کارگاه‌های مختلفی در نقاط مختلف ایران برگزار کرده است. در سال ۲۰۱۱ دکتر عطاران به عنوان استاد مهمان در دانشگاه مالایا در کشور مالزی آغاز به کار کرد و اکنون پنج سال است که در این دانشگاه، مشغول تدریس و پژوهش است.
مهم‌ترین محورهای پژوهشی او عبارت‌اند از: یادگیری معکوس، فرهنگ یادگیری و روایت‌پژوهی
دکتر عطاران کتاب‌های متعددی منتشر کرده است، که از آن جمله می‌توان به آثار زیر اشاره کرد:

  • جهانی شدن، فناوری اطلاعات و تعلیم‌و‌تربیت؛
  • فناوری اطلاعات بستر اصلاحات در تعلیم‌وتربیت؛
  • آموزش علوم دوره ابتدایی مبتنی بر فناوری اطلاعات؛
  • پروژه‌های چند‌رسانه‌ای در کلاس درس (راهنمای طراحی و ارزشیابی)؛
  • رایانه و تعلیم‌وتربیت؛
  • ف‍ل‍س‍ف‍ه‌ ت‍ع‍ل‍ی‍م‌‌و‌ت‍رب‍ی‍ت‌ م‍ع‍اص‍ر؛
  • ی‍ادگ‍ی‍ری‌ ال‍ک‍ت‍رون‍ی‍ک‍ی‌ در ق‍رن‌ ۲۱؛
  • یادگیری معکوس.

ارتباط با مترجم

مدارس یادگیرنده